В Е Н Е Ц И Я
![]() |
Фото Pierbou |
Венеция е град в Североизточна Италия, център на областта Венето, пристанище на Адриатическо море. Градът е разположен на около 121 малки острови в плитката Венецианска лагуна. Соленоводната лагуна заема крайбрежието между устията на реките По и Пиаве. Около 1/3 от града се намира върху континенталната част. През 2023 г., счита се, че населението е 258.050 жители.
Промишлено-пристанищната част на града се намира на континента. Характеризира се с корабостроене, ремонтиране на кораби, цветна металургия, нефтопреработваща, химическа, електротехническа и лека промишленост. Слави се със занаятчийското си производство на изделия от стъкло – венецианско стъкло, дантели, мозайки.
![]() |
Ca'Foscari фото Didier Descouens |
![]() |
фото Massimo Telo |
Венеция е морски курорт, център на международния туризъм със световно значение, най-известен с Лидо ди Венеция и Лидо ди Йезоло.
В градския транспорт са запазени традиционните за града гондоли и моторни лодки с име "вапорето".
фото Жан-Пол ГрандмонтИстория
Смята се, че Венеция се създава на 25 март 421 г., когато хуните на Атила нападат Римскта империя и мнозина бягат на островите във Венецианската лагуна. Формално тя остава в границите на Източната Римска империя, а жителите й получават пълна независимост през 697 г.
От 10 до 14 в. градът е значим център, посредник в търговията между Западна Европа и Изтока.
![]() |
От Средновековието до 1797 г., Венеция е република (на венециански: Serenìsima Repùblica Vèneta) – "Светлейшата република Венета", оглавявана от дожи.
Дож е титла, която носил държавният глава на някогашните градове-държави Венеция и Генуа. Думата идва от латинското " dux" (водач).
![]() |
Шествие на Дожа по картина от 16 в. |
Дожите са били избирани от най-богатите и влиятелни семейства във Венецианската република. До 1032 г. те са имали неограничена (еднолична) власт във всички държавни, военни и църковни дела. По-късно властта на дожа била ограничена с въвеждането на няколко алтернативни институции на властта.
![]() |
Отпътуването на кораба на Дожа към церемонията - Франческо Гуарди /1780/ |
Длъжността на дожа също е премахната от Наполеон Бонапарт.
Венеция е независима държава между 9 и 18 в., разполагаща със значим военноморски флот. През периодите 1797 – 1805 и 1815 – 1866 г. е владение на Австрийската империя.
Градът и лагуната са включени в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, поради своята уникалност в стила и архитектурата на сградите – Венето-византийски стил. Венеция е построена върху масивни дървени колове (пилони) – около 8 на брой за кв. м.
Архитектура
Площад "Сан Марко"
фото ChrisSampson87 |
Около него са разположени едноименната базилика "Сан Марко", "Прокурациите", дворецът на дожите и Кулата-камбанария.
Площадът през 9 в=представлява малко пространство пред тогавашната базилика "Сан Марко" и рзширен до съвременния си размер и форма през 1177 г. Реконструкцията е извършена за срещата на папа Александър III (Alessandro III) с император Фридрих Барбаросa (Friedrich Rotbart).
Площадът е местоположението на всички важни сгради на Венецианската република и е седалище на архиепископия от 19 в. На него са се провеждали и се провеждат венецианските фестивали.
Площадът е наречен от Наполеон "най-елегантния салон на Европа".
Пиацета
Камбанарията
Говори се, че до площадката под върха й през 1462 г. император Фридрих Трети се качил с коня си, а отгоре Галилей (Galileo Galilei) демонстрирал на дожа телескопа си през 1609 г.
На върха на камбанарията е кацнал позлатен ангел.
Часовниковата кула
фото Jean-Paul Grandmont |
Тя е катедралната църква на Венеция, най-известната църква в града и един от най-известните примери на византийска архитектура. Тя е разположена на площад Сан Марко в близост до и свързана с Двореца на дожите.
Базиликата е осветена на 8 октомври 1094 г., същата година, в която се вярва, че мощите на Св. Марко Евангелист са преоткрити в една колона от Витале Фалиеро (Vitale Falier'), дож по онова време. Строежът е завършен през 1617 г.
Базиликата е дълга 76.50 м и висока 43 м. Първоначално тя е "параклисът" на венецианските управители, а не градска катедрала.
От 1807 г. е седалище на патриарха на Венеция, архиепископ на римокатолическата епархия на Венеция. За пищната си архитектура, позлатени византийски мозайки и статута ѝ като символ на венецианското богатство и могъщество, от 11 в. насетне сградата е известна като "Chiesa d'Oro" (Златна църква).
Конете на Сан Марко
Наполеон ги откарва в Париж през 1797 г., но през 1815 г. са върнати във Венеция.
След 1990 г., след дълга реставрация, конете са поставени на съхранение в Музея на Сан Марко (вътре в базиликата). Конете пред базиликата са бронзови копия.
Дворецът на дожите (Palazzo Ducale)
Построен в готически стил, той е седалище на управителя на Венецианската република.
В днешно време е паметник на архитектурата и музей на изобразителното изкуство. Разположен е на брега на Венецианската лагуна, между нея и базиликата "Сан Марко В миналото дворецът е бил резиденция на дожите.
![]() |
фото Didier Descouens |
Строителството на сградата
Строителството нк сградата, по проект на Филипо Календарио (Filippo Candelaro) продължава повече от век без да се брои времето за вътрешната й украса. Многократно е горяла и възкръсвала като феникс от огъня.
![]() |
фото Benh LIEU SONG |
Трите крила на двореца, две от които са залепени за базиликата, оформят красив двор от каменен "филигран".
Особено внимание заслужава Залата на Върховния съвет, най-голямата не само в Италия, а вероятно в цяла Европа /дълга 54, широка 25 и висока 15 м./ Тук 2 600-те члена на съвета седели от двете страни на трона на дожа.
Таванът е със затнии инкрустации, а овалите, изрисувани от Тинторето и Веронезе.
![]() |
фото Didier Descouens |
Интересен фрагмент в Залата на компаса е "Лъвската уста". Това е официална пощенска кутия за доноси; в процепа венецианските граждани можели да пускат анонимни обвинения срещу своите съграждани. Задната врата води към малка съдебна зал, а оттам към стаята за изтезания и затвора. До него се стига по прочутия.
Мост на въздишките (Ponte dei Sospiri/
Името на моста, дадено от Лорд Байрон през 19 в., идва от предположението, че затворниците въздишали, щом поглеждали красивата Венеция през прозореца, преди да бъдат отведени към килиите.
В действителност дните на инквицизии и екзекуции били отминали, когато мостът бил изграден, и по-често килиите били заети от дребни престъпници. Освен това не можело да се види много от вътрешната страна на моста заради каменните решетки, покриващи прозорците.
Библиотеката Марчана ( Biblioteca Nazionale Marciana)
Тя е сред най-големите библиотеки на Италия.
През 1362 година Франческо Петрарка подарява своите ръкописи на град Венеция.
На 31 май 1468 кардинал Висарион Никейски /Василий Бесарион - Bessarion)/ подарява частната си библиотека /746 тома/ на Република Венеция за обществено ползване от хората /на латински "ad communem hominum utilitatem"/. Двете дарения образуват основата на библиотеката на катедралата Свети Марко /Мarciana/.
Строежът на сградата е започнат от архитект Якопо Сансовино (Jacopo Sansovino) през 1537-1553 г. и завършен от Винченцо Скамоци (Vincenzo Scamozzi) от 1582 до 1588 г.
През 1603 г. Венеция издава закон, който задължава да се дава един екземпляр от всяка нова книга на Библиотека Марчана.
Канал Гранде (Canal Grande)
![]() |
фото Mario Roberto Duran Otiz |
Има S-образна форма с дължина около 4 км, ширината е между 30 и 90 m, а средната дълбочина е към 5 m.
![]() |
Mост на Академия фото Didier Descouens |
![]() |
Палацо Вендрамин-Калерджи фото Didier Descouens |
Мост "Риалто"
![]() |
фото Tony Hisgett |
До преди 150 години единствено този мост е пресичал Канал гранде. Той е строен три години през 15 в. върху конструкция от 12 000 дървени колони, които го поддържат и днес. Десетки лавки и магазинчета са разположени по него.
Той е най-старият от четирите моста, пресичащи канала. Завършен е през 1591 г. Свързва кварталите "Cан Марко" и "Сан Поло", в който се намира старият търговски център на града Риалто.
Мостът има каменна сводова конструкция с отвор 28,8 метра. Той е частично покрит.
Музеи
Ка д`Оро
![]() |
Ка д' оро фото Didier Descouens |
Дворецът е един от най-прекрасните примери за разцвета на венецианската готика. Той е построен в средата на 15 в. за знатната фамилия Контарини (Contarini), като над неговата украса са работили известните венециански майстори братя Бон (Bon).
Името на двореца произлиза от факта, че бялата мраморна декорация на облицовката била позлатена. През 19 в. дворецът е закупен от руския княз Александър Трубецкой (Трубецкой - Troubetskoï) за известната балерина Мария Талиони (Maria Taglioni). Тя поверява реконструкцията му на Джовани Батиста Медуна (Giovanni Nattista Meduna), който свалил златната украса на двореца и разрушил вътрешното готическо стълбище, което било счетено за акт на вандализъм и извършителят бил осъден от венецианците за престъпление.
Собственост на различни фамилии, Ка д`Оро е откупена през 1894 г. от барон Франкети (Franchetti), който я реставрира и през 1922 г я дарява на града заедно с голяма колекция – медали, печати, гоблени, фина керамика, старинни мебели.
Днес в Ка д`Оро на първия и втория етаж се помещава галерия, носеща името на Франкети. Тук могат да се видят шедьоври на Мантеня (Mantegna) ("Св. Себастиян"), Карпачо (Carpaccio) ("Благовещение" и "Успение Богородично"), ван Дайк (van Dijk)("Портрет на младо момиче"), Тициан (Tiziano) ("Венера при огледалото"), Филипо Липи (Filippo Lipi) ("Раждането на Исус"), Джакопо и Доменико и Тинторето (Jacopo. Domenico Tintoreto, Белини (Bellini), Сансовино (Sansovino) и др.
![]() |
Мантеня - Сан Себастян |
Галерия дел'Академия
![]() |
фото Didier Descouens |
Позната също накратко като Академията, галериятя е музей, в който се разполага най-голямата колекция от венецианска живопис от 14 – 18 в., а именно художествени творби на Джовани Белини, Веронезе (Veronese), Карпачо, Джорджоне (Giogione), Тиеполо (Tiepolo), Тициан, Каналето и др.
Първоначално принадлежи към Академията по художествени изкуства, а през 1882 г. става отделянето ѝ като самостоятелна галерия.
История на създаване
Галерията получава името си от Венецианската академия за изящни изкуства (на италиански: Accademia di belle arti di Venezia), която е основана през 1750 г. под ръководството на художника Джовани Батиста (или Джамбати́ста) Пяце́та (Giovanni Battista Piazetta). През 1756 г. е призната официално от Република Венеция и през 1882 г. става самостоятелен музей.
Колекция
![]() |
Леонардо да Винчи - Витрувиански човек |
В колекцията на музея се намират също картини на Якопо Басано (Jacopo Bassano), Джентиле Белини (Gentile Bellini), Джовани Белини, Бернардо Белото (Bernardo Belotto), (подписвал се като Каналето), Виторе Карпачо (Vittore Carpaccio), Чима да Конельяно (Cima da Conegliano), Джорджоне, Франческо Айец (Francesco Hayez), Лоренцо Лото (Lorenzo Lotto), Андреа Мантеня, Пиетро да Кортона (Pietro da Cortona), Джовани Батиста Тиеполо (Giovanni Battista Tiepolo), Тинторето, Тициан, Паоло Веронезе (PAolo VEronese), Алвизе Виварини (Alvise Vivarini), Бартоломео Виварини (Bartolomeo Vivarini) и други.
Музей Корер
фото Janmad |
Той е завещан на град Венеция през 1830 г. от Теодоро Корер (Teodoro Correr). Член на традиционно венецианско семейство, Корер е бил щателен и страстен колекционер. Той посвещава голяма част от живота си на събирането на произведения на изкуството и документи или отделни обекти, които отразяват историята на Венеция. Неговата колекция съдържа 12000 ръкописи, 750 инкунабули и 100000 монографии и перолични издания.
Музеят се намира в сърцето на града и предлага на туристите да се насладят на невероятна архитектура и на много картини от Антонио Канова (Antonio Canova) /"Орфей и Евридики", "Дедал и Икар", "Венус" ...), Джамбатиста Питони (Gianbattista Pittoni) /"Поклонение на маговете", "Поклонение на пасторите"/, Виторе Карпачо, Джовани Белини и.т.н. Съхранява също шест дебели книги които съдържат направените от Франческо Баняра скици за декорите на театъра "La Fenice".
![]() |
Канова - Венера фото Didier Descouens |
![]() |
Белини - Мадоне Фризони |
![]() |
Франчесцо Баняра - Скица за Лучия ди Ламермор |
Складове"
"Фондако дей Турки" /Турски склад/
![]() |
фото Didier Descouens |
Става въпрос за бивш дворец и склад на турските търговци. Той е паметник на венецианската архитектура от 12-13 в.
"Фондако дей Тедески" (Немски склад)
Сградата е някогашен склад и представителство на немските търговци.
![]() |
фото Didier Descouens |
Църкви и храмове
Църквата Сан Симоне Пиколо (San Simeon Piccolo)
Тази църква, построена през 18 в. е расположена близо до Санта-Кроче, на Гранд-канале. Намира се вдясно от Палаццо Адольдо и срещу гарата Санта-Лучия. Храмът е посветен на св. Симеон и Йуда .
![]() |
фото Didier Descouens |
Единственна е във Венеция, в която литургията се проведжа по канон на триденския обред.
Тя носи названието "Сан-Симеоне Пиколо" за да се различи със съседната църква « Сан-Симеоне Гранде, въпреки че, построена след нея, нейните размери са по-големи.
Църквата Санта Мария ди Назарет (Скалци) (Santa Maria di Nazareth)
Тя е образец на бароковото изкуство от втората половина на 17 в. В една от капелите са съхранени стенописи на Тиеполо.
Катедрала Санта Мария Глориоза дей Фрари (Santa Maria Gloriosa dei Frari)
![]() |
фото Didier Descouens |
Францисканска готическа църква от 13-14 в., посветена на Света Богородица.
По време на строителството са използвани няколко стила: византийски, венециански и готически. Най-добрите майстори от онова време бяха поканени да рисуват стените и да украсяват интериорните интериори. Например в храма има скулптура на "Йоан Кръстител" на Донатело (Donaello) и картината "Мадона от Пезаро" на Тициан.
Катедрала Санта Мария дела Салюте (Santa Maria della Salute)
фото Jean-Paul Grandmont |
Църквата се появи като благодарност на Всевишния за освобождаването на Венеция от ужасната епидемия от чума през 17 в. Болестта отнема живота на десетки хиляди (това е повече от една трета от населението на града през тези векове).
Строителството на катедралата продължава 50 години и за нейната стабилност в основата й са забити безброй дървени греди.
Храмът е разположен срещу двореца на дожите на главния градски площад Сан Марко.
Катедрала Сан Джорджо Маджоре (San Giogio Maggiore)
![]() |
фото Theudbald |
От 10 в. островът е собственост на монашеския орден "Свети Бенедикт".
Преди земетресението в началото на 13 в. тук е имало манастир и стар храм, които са били унищожени в резултат на стихиите. Новата църква се появява в началото на 16 в. Вътрешните стени изобразяват "Небесната манна" и "Тайната вечеря "от Тинторето.
Катедралата на Санти Джовани и Паоло /Заниполо на венециански/ (Santi Giovanni i Paolo)
![]() |
фото Didier Descouens |
Намира се на едноименния площад, построен през 1430 г. Катедралата е посветена на св. Йоан и Павел. На това място почиват 18 дожа на Венецианската република. Интериорът на храма е украсен с множество произведения на изкуството. Фасадата е направена в готически стил. Отличителна черта на катедралата е, че в кулата на храма няма камбанария.
Църква на Сан Панталон /Панталеон на венециански/
Намира се на площад Свети Пантелеймон. Църквата е възстановена в сегашния си вид през 1668 г. Таванната живопис на храма съдържа 40 библейски сцени, изтъкани заедно от Джовани Фумиани (Giovanni Fumiani). Отсъствието на граници и на рамки създава илюзията, че стените и таванът са едно цяло.
В църковния параклис се съхранява християнска реликва: гвоздеят на Истинския кръст.
Teatro La Fenice
Един от основните музикални театри във Венеция. Сградата е завършена до 1982 г. Именно тук през 1813 г. дебютира Джоакино Росини (Gioacchino Rossini), чиито опери сега се поставят във всички театри по света. Театърът е изгарял няколко пъти, но всеки път е бил възстановяван в още по-великолепен вид, за което е получил името си ("la Fenice" означава "феникс"/. Последният пожар е през 1996 г., след което сцената е отворена за зрителите едва през 2003 г.
Островите
Някои от тях са много известни като "Лидо", където Лукино Висконти (Lucchino Visconti) засне голяма част на филма "Смърт във Венеция" по книгата на Томас Ман.
Също така е известен остров "Сан Микеле". гробището на Венеция.
Остров Мурано
![]() |
фото Chris 70 |
Арипелаг от малки пет острова, североизточно от стария град Венеция, който от стотици години произвежда венециански, ръчно изработени стъклени изделия.
Анджело Баровиер (Angelo Barobier) /1405-1460/ открива формулата на венециавския кристал и прави революция в индустрията.
Муранското стъкло е добре позната световна марка, високо ценена извън Италия.
Остров Бурано
Бурано е разположен върху 4 свързани островчета /често считани за общ остров/, намиращи се в Венециянската лагуна.
Мястото е интересно, защото има живописни многоцветни къщи с необичайно ярки цветове. Местната легенда казва, че съпругите на местните пияници са боядисвали стените, така че пияните съпрузи да не бъркат къщата си с тази на съседа. Интересното е, че на всяка сграда официално е определено, какъв да бъде цветът.
Тук са и майсторките на дантели. Легендата гласи, че традиционната за острова занаятчийска изработка на дантели се зародила благодарение на рибар. Устоял на песните на сирените в името на любимата си, която го очаквала в Бурано, получил от кралицата на вълните воал от морска пяна, който да положи на главата на годеницата си. Приятелките на възлюбената ѝ завидели и, пленени от красотата на воала, се опитали да го пресъздадат, поставяйки началото на вековна традиция. Там е открито първото училище за изработка на дантели, което се намира около площад "Балдасаре Галупи". Въпреки преданието по исторически данни занаятът води началото си от 16 в.
Остров Торчело
Торчело (Torcello) е малък остров в северната част на Венецианската лагуна.
Градът със същото име на острова първоначално вероятно е вилна зона на аристократите от градчето Куарто д'Алтино. През 452 г. тук те търсят спасение от нападенията на хуните, които разрушават Куарто д'Алтино. Градът забогатява от търговията с Константинопол и през 10 в. наброява почти 10 000 жители, доста повече отколкото населението на самата Венеция по това време.
През 12 в. наводнение залива острова и го превръща в зловонно блато. Жителите на Торчело бягат от маларията във Венеция, а материалите от оцелелите къщи са използвани за строителството на венецианските дворци. Понастоящем на острова живеят едва няколко рибарски семейства. Според неотдавнаши данни, 14 са перманентни жители.
![]() |
фото Stefa&Vivi |
Пред катедрала, срещу музей су намира един мраморен стол. Според легендата. Атила бил седнал на него...
![]() |
Canaletto - Gran Canal фото Didier Descouens |