А Р Н У В О
Въведение в една епоха с аромат на екзотичен букет и съновидения.
![]() |
Повече от едно столетие и половина се пише за политическите и социално-икономически промени в Европа по време и след индустриалната революция. Този период провокира и до днес любопитство и интерес у историци и изкуствоведи и е обект на проучвания, размисли и анализи. Изводите на изследователите на стил Ар Нуво са често противоречиви, истините - лични, примерите-субективно подбрани. Всяка една епоха има свои "митове и богове“ и само безпристрастният художествен анализ може да помогне за осъзнаване сложността и противоречивостта на епохата, която предхожда модерните времена.
Погледът върху историческата обстановка открива условията, в които се поясняват /художествено-декоративните течения в стила Ар Нуво, както и
причините за разновидностите му по различните европейски географски ширини.
Наименование
Наименованията
на Ар нуво се различават според страните :
Tiffany в С.А.Щ., Jugendstil или
Art nouveau в Германия, Sezessionstil в Австрия, Art nouveau или Nieuwe Kunst в
Нидерланидия, Art nouveau или Stile Liberty или още Stile floreale в Италия, Art nouveau или Modernismo /по-скоро в Каталуния/ в Испания/,
Style sapin в Швейцария, Modern в Русия.
Не бива да се бърка Ар нуво и Ар деко. Последното се появи по-късно, около 1910-1920 г. и се характеризира главно с вътрешната архитектура с всичко свързано с нея /мебели, стъклопис и т.н./ Характеризира се също с повече симетрия и по-малко собода от Ар нуво. Името му произхожда от "Exposition internationale des arts décoratifs et industriels", която се състои в Париж през 1925 г.
Начало
Първите представители се появяват
в Кралство Англия и Шотландия
в лицето на "прерафаелитите“, чийто един от най-големите представители беше Данте Габриел Росети (Dante Gabriel Rossetti). В Англия новото изкуство пулсира в естетиката на
теченишето "Arts & Crafts“/Изкуство и занаятия/. Още в края на 1840 г. то отхвърля старите
канони и търси по-опростени форми и символика.
Един друг известен теоретик и художник е
Джон Ръскин (John Ruskin), най-значимият изкуствовед и xудожествен критик през Викторианската епоха : меценат, акварелист, обществен мислител и филантроп.
Респектът към историческата памет на народите и откритията в сферата на индустрията и културния свят са водещите предпоставки за нови творчески търсения, фокусирани върху качествени промени в живота.
Създателите и носители на новото намират
подкрепа в средите на индустриалната буржоазия, в лицето на меценати и ценители
на тяхното ново изкуство.

Алфонс Муха
През 1897 г. в Париж излиза
списание "Art et décoration“ – което все
още излиза - в което се разглежда
използването на свободни и плавни линии в архитектурата, на хармонията между
структура и декорация. Трудно
е от дистанцията на времето да се определи къде прохожда новото изкуство и чия
е заслугата за това.

Прерафаелитите
Става въпрос за една група английски художници, поети и критици от средата на 19 век, обединени от влечението им към естетиката на Средновековието и по-специално предшествениците на Рафаело Санти (Raffaello Santi).
![]() |
Рафаело - Автопортрет |
Групата иска да отхвърли това, което смята за механистичен подход, възприет първо от маниеристите.
![]() |
Микеланджело Последната присъда |
![]() |
Петър вон Корнелиус Die klugen und die törichten Jungfrauen |
Прерафаелитите се стремят стилът да се доближава до детайлните, наситени с цветни сложни композиции от периода на италианските Треченто и Куаточенто, от немските Назарени .
Назарени се наричат група немски художници от началото на 19 век, които се стремят да възродят правдивостта и духовността в християнското изкуство. Името назарени идва от едно присмиване към тях, заради склонността иа да се обличат и подстригват в библейски стил.
Прерафаелитите се влияят също от Фламандските художници, а също така от художниците на Италианския ренесанс като Ботичели (Botticelli) и особено Рафаел, въпреки че прерафаелитите отричат това. Школата на прерафаелизма намира отражение в живописта, архитектура и прилозното изкуство.
Данте Габриел Росети Портрет на Прозерпина |
"Мимезисът" означава подражание и е термин от Античността, подражание на природата като основна тема в изкуството. Въпреки това прерафаелитите безсъмнено се самоопределят като реформистко движение.
По света
Белгия
Символизмът в литературата и
изобразителното изкуство на стария континент в последните години на 20 век са
най-силно проявени в Белгия.
Една от най-малките и богати европейски
държави трайно оставя отпечатъка си в историята на изкуството и архитектурата. Ар
Нуво е уникален феномен на Брюксел.
![]() |
Дом Хорта фото Paul Louis |
![]() |
Дом Анкар фото Jean-Paul Grandmont |
![]() |
Анри ван дьо Велде |
Франция
Ектор Гимар (Hector Guimard) е
проектантът-декоратор на входовете на парижкото метро и на няколко сгради в
чист вариант на Ар Нуво. Въпреки че не копира Хорта, той реализира много от
своите архитектурни произведения под негово влияние.
Емил Галпе (Emile Gallez), френски художник, е главно известен като е работил със стъкло. Тойвъзприема оригинален стил като изработва предмети от тежко, непрозрачно стъкло, гравирано с флорални мотиви.
Австрия
Стилистичните тенденции във Виена обаче вземат съвършено различна посока. Водени от австрийския художник Густав Климт (Gustav Klimt), млада група художници и архитекти /Ото Вагнер (Otto Wagner), Йозеф Мария Олбрих (Joseph Maria Olbrich), Йозеф Хофман (Joseph Hoffmann), Коломан Мозер (Koloman Moser) и други) създават движение, станало известно като Виенски сецесион /Wiener Sezession/, в знак на протест срещу установения във Виена консервативен стил. Климт става през 1897 г. един от основателите и президент на Виенския сецесион и сп. "Ver Sacrum“ (Свещена пролет"), издавано от групата, в която членува до 1908 г. Нейн символ е Атина Палада – символ на мъдростта и изкуството. Както и своите сподвижници от Епропа, творците в стил Сецесион отхвърлят вече исторически утвърдените академични стилове; но във Виена те изразяват това отхвърляне чрез силно опростяване елементите на образите. Специално за 14-ата изложба на сецесиона през 1902 г. Климт завършва фриза за Бетовен (Beethoven), който никога повече не е показван до 1986 г.
![]() |
Густав Климт Ода на радостта /Бетховен/ |
![]() |
Ото Вагнер Майоликахаус фото Yelkrokoyade |
Вагнер предава знанията си на Йозеф Хофман, Леополд Бауер (Leopold Bauer) и Марсел Камерер (Marcel Kammerer), които са само някои от учениците му. Той е считан за пионер на модерното виенско изкуство.
Към течението Сецесион може да се причисли и чешкият художник Алфонс Муха (Alfons Mucha). Този бележит творец допринася най-много за развитието на плакатния дизайн на стила ар нуво. Роден в днешна Чехия, той работи в Париж като график и интериорен дизайнер.
Неговите плакати въплъщават графичния дизайн на ар нуво със своите сложни стилизирани естествени форми, плавни криви линии и богат колорит. Според неговия син и биограф Йиржи Муха (Jiří Mucha) той не е приемал термина "Ар нуво“. Напротив дори цитира баща си, който често питал: "Какво е това Ар нуво? Изкуството никога не може да бъде ново.“ Муха се гордее с работата си като художник на историята. Една вдъхновена творба от Ар нуво е "Славянската епопея", серия от 20 платна. Всяко платно отразява значимо събитие (според възгледа на автора) от живота на славянските народи. Едно от тези платна е портрет на дъщерята на негов покровител. Момичето е в славянска носия, като образът е създаден по модела на неговите театрални плакати.
Испания
По същото време Модернизмо се свързва с името на каталунеца Антониo Гауди (Antonio Gaudi) строил
най-вече в Барцелона: Каса Батло, Каса Мила, парк Гюел. така както и катедрала Саграда фамилия, която продължава все още да се строи. Декоративното
разнообразие в орнаментите, визползваните символи и строителни материали,
пленява с тематичните си вариации, типични за една средиземноморска страна с
вековни традиции и влияния от мавританската култура.
![]() |
фото Robot8A |
Царска Русия
![]() |
Сграда Сингер - Санкт Петерсбург фото Wolfgang Moroder |
Финландия - Латвия
![]() |
Рига - Дом на котката Фото Voytek S. |
Румъния
В Констанца също се срещат интересни примери на Ар Нуво в архитектурата и декорацията на сградите, пречупени през национално-романтичните виждания на техните автори.
![]() |
Казино в Констанца Фото Djphaser |
България
По поречието на Дунав /Русе, Свищов, Видин/, както и по Черноморието /Варна и Бургас/, има забележителни сгради в Югендщил. Всички те са създадени от български архитекти, получили образованието си в Западна Европа.
В София, Пловдив, Шумен също има запазени редица красноречиви примери от епохата на 1900 година, които свидетелстват за интереса и приемствеността на новия европейски модерен стил.
Турция
В Истанбул могат
също да се открият удивително красиви обществени сгради и вили. Те са построени
от френски и италиански архитекти и впечатляват с емоционалния си аспект и
традиционен облик, характерен за географското им разположение и за новата
турска модерна архитектура.
![]() |
Стъльище Камондо Истанбул |
Ар Нуво е стил с типични похвати в изобразителните и приложни изкуства /скулптура, живопис ; оформяне на илюстрации и корици на книги, щампи за платове и тапети, изработване на бижута, изработване на предмети от стъкло и керамика, аксесоари за домашна употреба/, в проектирането и оформяне на вътрешни архитектурни пространства, както и в сградостроителството. Новият стил отхвърля почти стогодишните стилистични формули на декоративните техники и трактовки на Неокласицизма и Еклектизма, основани на подражанието, копирането и механичното възпроизвеждане на предмети и орнаменти.
Изкуствоведите и историците са единодушни:
едно произведение носи белезите на "новото изкуство“, ако е подчинено на
определена творческа концепция, както при проектирането, така и при
реализирането му. То трябва да провокира чувство към красивото и
хармоничното, да е функционално и да носи качествата на едно цялостно завършено
произведение на изкуството.
Голяма роля във въздействието на произведенията от Новото изкуство играят новите изразни средства и форми, вградени в произведенията: вълнообразните линии, особено при витражите; разнообразният растителен и животински свят, умело вплетен в орнаментиката на този стил.
Жената е един от най-силно разработени символи в Ар Нуво като част от фасади на сгради, интериори и декоративни предмети с изящно звучене.
Основни декоративни материали в Ар Нуво са камъкът, мраморът, стъклото, желязото. Също така и дървото, махагонът, кедърът, орехът, абаносът, слоновата кост, бронзът, медта, позлатеното сребро, емайлът. Всяка комбинация от използваните материали събужда илюзия за пластичност, прозрачност и гъвкавост.
Цветовете неминуемо играят не по-малка роля във формата и силата на въздействието със своята неустоима игра на тонове, светлина и палитра от багри.
Светлината е символ, в който
пулсира душата на произведението. Използваното "цветно американско стъкло“, за
разлика от готическия витраж, пръска
светлината в двете посоки, а ефектът е "капковидни" многоцветни отблясъци.
Сецесионът в България
След края на Руско-турската война България
скача в нов Политико-исторически водовъртеж. Новите модерни западноевропейски
тенденции завладяват българските творци, художници, строители и архитекти.
Архитектура
До 1918 г., по модели на Австро-унгарската империя, са урбанизирани десетки наши градове и страната привлича редица западни специалисти за изграждане на новата столица София. Някои от тях носят авангардните идее на модернизм, други-традиционния дух на отминаващия век.
Затова еклектизмът и новите стилове обладават сградите на следосвобожденска България в края на 19 и началото на 20 век. Завръщат се и първите получили образованието си в чужбина художници, архитекти, инженери, като Георги Фингов (Georgi Fingov), Кирил Маричков (Kiril Marichkov), Никола Лазаров (Nikola Lazarov), Петко Момчилов (Petko Momchilov) и много други. Чувстват се образци на българския вариант на Югендщил в градовете София, Пловдив, Русе, Видин, Варна, Бургас, Шумен. Амалгамата от Югендщил, Ар Нуво и Сецесион от една страна, както и наследството от византийската архитектура и българското средновековие, и ориентализмът създават картината на българската градска архитектура около 1900 г.
Фридрих Грюнангер Богословски факултет - София |
Изобразително
изкуство
До войните стилът се прилага за украса на книги и луксозни
списания с винетки и заставки.
След края на Първата световна война прояви на сецесион се
наблюдават при Иван Милев (Ivan Milev), Иван Пенков (Ivan Penkov), Сирак Скитник (Sirak Skitnik), Иван Бояджиев (Ivan Boïadjiev), Николай и Стоян Райнов (Nikolaï i Stoyan Raïnov), Иван Лазаров (Ivan Lazarov), Кирил Шиваров (Kiril Sрivarov), ВЛАДИМИР Димитров Майстора (Vladimir Dimitrov Maystora), Никола Кожухаров (Nikola Kozhuharov) и Емануил Пакаров (Emanuil Pakarov) като са характерни по-голяма условност и
декоративност в сравнение с предвоенния период.
![]() |
Владимир Димитров Майстора |
Някои художници са повлияни от немския експесионизх, от произведенията на Мунк (Munch), Гоген (Gauguin) и
Матис (Matisse), както и от уклона към примитивизъм в немското изкуство. Художниците
възприемат сецесиона от различни национални школи – Иван Милев (Ivan Milev) е повлиян
от Густав Климт (Gustav Klimt), Сирак Скитник
е под въздействието на художниците от "Мир искусcтва“. Въпреки че в много
европейски държави този стил вече е изживял времето си, в България той остава
актуален и през 1920-те години.
![]() |
Густав Климт Целувката |